Sieci społecznościowe

Twitter był inspiracją dla twórców polskich serwisów opartych właśnie na nim czyli Blipa i Śledzika. Jak i kiedy powstał najpopularniejszy serwis na świeci do mikroblogowania i czym się charakteryzuje?

Za powstaniem Twittera stoją trzy osoby, Jack Dorsey,Ev WilliamsorazBiz Stone. To właśnie oni powołali do życia serwis w 2006 roku.

Idea działania Twittera jest prosta. Każdy użytkownik może napisać lub odczytać wiadomość, która składa się z maksymalnie 140 znaków ze spacjami. Wiadomość, którą wysyłał użytkownik widzą też inni, pod warunkiem że obserwują nadawcę wiadomości lub odwiedzają jego profil. Wiadomości podobnie jak w polskim Blipie może przesyłać różnymi kanałami, bezpośrednio ze strony www, przez smsy lub zewnętrzne aplikacje.

Każda wiadomość w Twitterze nazywana jest ‘tweetem’, co dokładnie oznacza – ćwierkać. Jeśli odpowiadamy, komuś, kto ustosunkował się do naszej wypowiedzi, skomentował ją lub po prostu nas zaczepił, stosujemy wtedy charakterystyczny znaczek małpy, też znanej z poczty e-mail: ‘@’. Twitter bardziej niż e-mail rozpropagował tą dziwną literę ‘a’.

Co oferuje Twitter? Przede wszystkim możliwość blogowania z całym światem, z mniej i bardziej znanymi osobami, bo na zachodzie nie posiadanie iPhone’a lub BackBerry i konta na twitter.com właśnie, uważane jest za mocne faux pas. W ćwierkającym serwisie można obserwować i być obserwowanym. Można również przenieść wypowiedź swojego ulubieńca na swój profil, korzystając w tym celu z funkcji retweet.

Posiadacz konta może je sobie spersonalizować, wybierając jedną z kilku tapet, która będzie towarzyszyć mu podczas blogownia. Ponadto można dołączyć najlepiej swoje zdjęcie i napisać klika swój o sobie, a także podać adres swojego bloga lub strony internetowej. Każdą zmianę jaką będziemy chcieli wprowadzić i zatwierdzić musimy „podpisać” hasłem. To dla pewności, że zmiany dokonuje właściciel a nie osoba postronna, która korzysta z chwili jego nieobecności i chce zmienić ustawienia.

Twitter może być całkowicie otwarty, jak i zamknięty. Zmianę taką można wprowadzić w ustawieniach serwisu,  oczywiście potwierdzając ja znajomością hasła do konta. Wtedy nasze wpisy będą mogli oglądać tylko wybrane osoby, które znajdują się na naszej liście znajomych.

Serwis pozwala również na szukanie znajomych. Pomaga w tym wyszukiwarka dostępna w profilu. Korzystać z niej można na dwa sposoby. Pierwszy to wpisanie imienia i nazwiska szukanej osoby, jeśli będzie klika osób o podobnych danych, wtedy pozostaje nam przekopać się przez wyniki wyszukiwania, zaglądając na profil lub patrząc na zdjęcia. Jeśli znajomy lub znajoma, miała niepowtarzalny pseudonim w szkole, możemy go również użyć do szukania, licząc na to, że właśnie takim nickiem będzie posługiwać się na Twitterze.

Serwis, którego logiem jest ptaszek, jest używany nie tylko przez sławne osoby, do tego by powiedzieć ludziom co ostatnio robili lub co zamierzają zrobić. Jest używany również przez firmy do prowadzenia działań związanych z marketingiem i public relations.

Zakładając konto na twitter.com możemy poczuć się jak ktoś ważny, a przede wszystkim stać się częścią globalnej wioski i znaleźć międzynarodowe kontakty…

Kreator stron internetowych - strona bez programowania